Home / Keshilla / Kontrolloni nivelet e vitaminës D; Mungesa e saj lidhet me këto sëmundje!!

Kontrolloni nivelet e vitaminës D; Mungesa e saj lidhet me këto sëmundje!!

Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Ajo ndihmon trupin të përthithë kalciumin, i cili është thelbësor për shëndetin e kockave.

Kjo vitamin ndihmon gjithashtu dhe në funksionet jetike të sistemit nervor dhe dhe sistemit imunitar. Shumë hulumtime kanë treguar se vitamina D është e domosdoshme për shëndetin e trurit, si dhe mbron trupin nga stresi oksidativ.

Mënyra më e mirë për të marrë dozën tuaj të përditshme të vitaminës D është të shijoni disa orë në diell, por shumë njerëz vuajnë nga mungesa e kësaj vitamine, dhe ç’është me e keqja nuk kanë njohuri rreth sëmundjeve që lidhen me këtë defiçencë.

Ja se çfarë mund të ndodhë në qoftë se ju nuk merrni dozën tuaj të përditshme të vitaminës D:
1. Kanceri (prostatës, qafës së mitrës, ovarian dhe pankreatik)
Trupi prodhon rreth 10.000 qeliza kancerogjene çdo ditë. Mungesa e vitaminës D lejon që këto qeliza të riprodhohet dhe të pushtojnë indet e reja. Kur nivelet e vitaminës D janë optimale, trupi pengon përparimin dhe zhvillimin e këtyre qelizave.

2. Diabeti tipit të 2
Disa studime kanë treguar se të rinjtë që kanë nivele të larta të vitaminës D kanë më pak shanse të zhvillojnë diabet të tipit 2. Hulumtuesit besojnë se vitamina D mund të ndihmojë trupin të menaxhojë nivelet e sheqerit në gjak duke rregulluar kalciumin.

3. Astma
Shkaku i saktë i astmës është i panjohur, por një teori është se trupi zhvillon probleme me aparatin respirator kur nuk ekspozohet mjaftueshëm në diell.

4. Probleme me aparatin tretës

5. Artrit
Vitamina D luan një rol të rëndësishëm për të ndihmuar trupin të përthithë kalciumin, i cili është thelbësor për kocka të fortë. Mungesa e vitaminës D mangësi mund të shkaktojë një gjendje e njohur si osteomalacia, e cila konsiston në zbutje të kockave.

6. Hipertensioni
Studimet kanë treguar një lidhje midis vitaminës D dhe hipertensionit.

About admin

Check Also

Hipertensioni arterial – gjithçka që duhet të dini ! Mos e humbisni !

Çfarë është hipertensioni arterial? Hipertensioni arterial, ose tensioni i lartë i gjakut siç njihet, haset shumë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *